Saint Lucia Aquatics Federation hosts successful OECS Swimming Championship

The Saint Lucia Aquatics Federation hosted the 30thOECS Swimming Championships this past weekend, November 11th to 13, at the Rodney Heights Aquatic Center

Saint Lucia Aquatics Federation hosts successful OECS Swimming Championship
Saint Lucia Aquatics Federation hosts successful OECS Swimming Championship Photo Credits: Sue Monplaisir Facebook Page

Castries, Saint Lucia: The Saint Lucia Aquatics Federation hosted the 30thOECS Swimming Championships this past weekend, November 11th to 13, at the Rodney Heights Aquatic Center. Five islands competed for the trophy, St. Vincent, St. Kitts and Nevis, Antiqua and Barbuda, Grenada and Saint Lucia along with Sint Maarten which competed as an invited guest country.

The Championship commenced on Friday, preceded by the Opening Ceremony. Present was the Kenson Casimir, Minister of Youth Development and Sport who assured the fraternity with the statement “The Government of Saint Lucia through the National Lotteries Authority will commence work on the construction of a National Aquatic Centre.” 

He further expressed the hope that upon completion of the National Aquatic Centre, Saint Lucia could host the next OECS Swim Meet or similar at this new facility.

Alfred Emmanuel, President of the St. Lucia Olympic Committee, was also present, noting that Championships like these exposes our up-and-coming swimmers to much-needed competition and at the same time provide an opportunity for technical staff to assess their athletes’ ability competing at this level.

Caroline Eugene, Permanent Secretary of the Ministry of Youth Development of Sports, specially invited guests, the Media and well-wishers were all present.

At the ceremony, special recognition was given to Coach David Peterkin, and crowned The Godfather of the OECS Swimming Championships. Tristan Dorville was also given accolades for his contribution to this year’s Championship with his OECS Logo design.

After three exciting days of competition, day three ended with the following points standing:

1. Antigua Barbuda National Team Antigua Barbuda National Team 1,381

2. St. Lucia National Team Saint Lucia National Team 1,304

3. Grenada National Swim Team Grenada National Swim Team 1,188. 50

4. St Vincent Swim Team St Vincent Swim Team 1,042

5. Skn National Team Skn National Team 74

6. ST Maarten Swim Team ST Maarten Swim Team 7. 50

The St. Lucia Aquatic Federation congratulates Team Antigua on a well-deserved victory. Twenty-six Age Group Record were established. SLAF congratulates:

Name Age Time

  • Sapphire Parks- 8 and Under 50m Free 34.53
  • Sapphire Parks- 8 and Under 100m Free 1:17.43
  • Sapphire Parks- 8 and Under 25m Back 19.07
  • Sapphire Parks- 8 and Under 100IM 1:26.33
  • Fayth Jeffrey- 11-12 200m Free 2:16.70
  • Fayth Jeffrey- 11-12 200m IM 2:33.75
  • Tristan Dorville- 13-14 50m Breast 30.97
  • Tristan Dorville- 13-14 100m Breast 1:08.04
  • Tristan Dorville- 13-14 100m Free 52.15
  • Tristan Dorville- 13-14 50m Free 23.66
  • Antoine Destang- 13-14 200m Free 1:53.13
  • Antoine Destang- 13-14 400m Free 4:07.90
  • Antoine Destang- 13-14 100m Back 58.52
  • Antoine Destang-13-14 100m Fly 55.61
  • Antoine Destang- 13-14 50m Back 26.91
  • Antoine Destang- 13-14 50m Fly 25.16
  • Antoine Destang- 13-14 200m IM 2:09.61
  • Naima Hazell- 15-17 50m Breast 32.65
  • Naima Hazell- 15-17 100m Breast 1:15.87
  • D’Andre Blanchard- 15-17 100m Free 51.52
  • D’Andre Blanchard- 15-17 100m Back 1:00.18
  • D’Andre Blanchard- 15-17 100m Breast 1:08.37
  • D’Andre Blanchard- 15-17 200m IM 2:13.43
  • Jayhan Odlum Smith- 18 and Over 200m Free 1:52.76
  • Jayhan Odlum Smith- 18 and Over 100m Back 57.96
  • Jayhan Odlum Smith- 18 and Over 50m Back 26.77
  • Four National Records were also set.
  • Name Time
  • Jayhan Odlum Smith 50m Back 26.77
  • Jayhan Odlum Smith 200m Free 1:52.76
  • Jayhan Odlum Smith 100m Back 57.96
  • Antoine Destang 200m IM 2:09.61

High Points for the Saint Lucia Swim Team was awarded to 8 and Under Sapphire Parks 2ndPlace, Boys 8 and Under Miles Andrew 3rd Place, Boys 9-10 Sylvester James 2nd Place, Girls 11-12 Fayth Jeffrey 1st Place, Boys 13-14 Antoine Destang 1st Place, Boys 13-14 Tristan Dorville 2nd Place, Boys 15-17 D’Andre Blanchard 2nd Place, 18 and Over Jayhan Odlum Smith 1stPlace, Boys 18 and Over Jean-Luc Zephir 2nd Place.

SLAF recognizes the contributions of its many sponsors Saint Lucia National Lotteries Authority Saint Lucia Olympic Committee, FICS, Sagicor, Saint Lucia Tourism Authority, First Citizen, Buckeye, Digicel, Tiles Plus, Rubis, The Earle Company (US), Lux Inc, Laborie Co-operative Credit Union, Jannou Credit Union, Nagico, Saint Lucia Insurances, Bay Gardens Beach Resorts, PKF, First Caribbean International Bank, Domino’s, Bank of Saint Lucia, Computer World, Harry Edward’s Jewelry, Cox and Company, Calabash Cove, Ultra Mart, West Indies Shipping, 1 Audio Inc, I Fete, Vybe Radio, The Wave, All Biz, Blazin FM, Ferrands Ice Cream, St Lucia Solid Waste Management Authority , Enviro-Green, Pantry Pride Bakery, Baron’s Foods, Leverage Management , Food Centre, Windward and Leeward Brewery, Blue Waters ,Yamaha, RJB Hotel Supplies, Tomty Northern Tool Rentals Ltd, Merchandising Plus.

The Federation also extends special thanks the Officials, especially Sonia O’Neal from Barbados, timers, volunteers, and parents who assisted in the execution of this year’s championships.