Grenada: Ministry of Sports/Blue Bubbles Cross Country Championship top results

Grenada: Over two hundred students and club athletes braved the wet conditions at the Gulf Course on Friday, 4th November 2022

Grenada: Ministry of Sports/Blue Bubbles Cross Country Championship top results
Pic credits: Ministry of youth, Culture and Sports Facebook Page

Grenada: Over two hundred students and club athletes braved the wet conditions at the Gulf Course on Friday, 4th November 2022, to participate in the Ministry of Sports/ Blue Bubbles Cross Country Championship.

Prizes will be distributed to the top three places in all divisions (individuals and teams). The categories were Under 15, Under 17 and 17+. 

The following are the top three positions for individuals and teams in each category.

Under 17 Boys (Individuals)

  • 1St – Nicholas Frederick
  • 2nd – Jamiel Albert Grenada Christian Academy
  • 310 – Shem Smith JW Fletcher
  • Top U17 Boys Team
  • St David Catholic Secondary School
  • South City Rising Stars
  • JW Fletcher

Under 17 Girls (Individuals)

  • 15 – Kenia Phillip
  • St Joseph’s Convent St Andrew
  • 2nd – Richa Linton
  • St Marks Secondary School
  • 310 – Abigail Williams Mac Donald College

Top U17 Girls Team

  • Mac Donald College
  • Anglican High School
  • St Joseph’s Convent St George’s

Under 15 Girls (Individuals)

  • 1st – Amiya Henry
  • 2nd . Kate Fletcher
  • 3rd – Arianna James
  • Anglican High School
  • St Andrew’s Anglican Secondary School
  • St Joseph’s Convent

Top U15 Girls Team

  • Anglican High School
  • St Joseph’s Convent St George’s
  • Mac Donald College
  • U15 Boys (Individuals)
  • 1st – Keith Charles
  • 2nd – Jordan Hazzard
  • 3rd – Nickel Courtney
  • Grenada Christian Academy
  • South City Rising Stars
  • Grenada Christian Academy

Top U15 Boys Teams

  • St Andrews Anglican Secondary School
  • South City Rising Stars
  • Grenada Boys Secondary School
  •  17+ Individuals Girls
  • 1st – Anjali Matthew
  • 2nd – Francesca Henry
  • 3rd – Kevillisha Joseph
  • St Marks Secondary School
  • Mac Donald College
  • St David’s Catholic Secondary School

Top 17+ Girls Teams

  • Mac Donald College
  • Wesley College
  • St. David Catholic Secondary School
  • 17+ Boys Individuals
  • 1st – Tyron Jacob
  • 2nd – Livron Thorne
  • 3’0 – Miguel Cape
  • South City Rising Stars
  • Ace Track Club
  • St Andrews Anglican Secondary School

Top 17+ Boys Teams

  • South City Rising Stars
  • St Andrew’s Anglican Secondary
  • St Mark’s Secondary School

Based on the team results for the various categories the overall top 3 female and male teams are;

Female

  • (MDC) – Mac Donald College
  • (AHS) – Anglican High School
  • (SJCSG) – St Joseph’s Convent St George’s

Male

  • South City Rising Stars
  • SAASS St Andrew’s Anglican Secondary School
  • SMSS- St Marks Secondary School